Sıkça Sorulan Sorular

  Sauna Sobalarında kullanılan taşlar neden önemlidir, yanlış taş kullanımı ne gibi problemlere yol açar?

  Eğer doğru taşlar kullanılmaz ise; taşların üzerine su döküldüğünde; kısa sürede ufak çakıl parçalarına ayrılacaklardır. Bu ufak çakıl parçaları rezistansları bloke ederek; onların aşırı ısınmasına ve arızalanmasına neden olur. Bu nedenle; taş bölmesinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve hasar görmüş taşların değiştirilerek doğru ve iyi kalitede taşların kullanılması çok önemlidir. Saunayı her hafta kullandığınız sürece taşları yıl içinde birçok kez kontrol etmeniz gerekmektedir.  Çok fazla ve yanlış yerleştirilen taşlar da sauna sobasının aşırı ısınmasına ve arızalanmasına neden olur.

  Sauna sobamı taşları olmadan kullanabilir miyim?

  TYLÖ sauna sobaları diğer markalardan farklı olarak taşsız olarak da kullanılabilmektedir, taşsız kullanıldığı zaman sauna sobası üzerine su dökmeyiniz.

  Saunada havalandırma nasıl olmalıdır?

  En iyi havalandırma en basit olanıdır. Geleneksel “doğal taslak” prensibine göre sauna sobasının altında bir hava girişi olmalıdır ve üst karşı köşe çapraz duvarında bir hava çıkışı olmalıdır. Hava girişi ve çıkışlarının hepsinin aynı odada olması gerekmektedir. Resimlerde farklı durumlar için farklı çözümler gösterilmiştir. Kötü havalandırma sıcak zemine ve oturma banklarına, duvarların ve tavanların kavrulmasına neden olur. Ve yüksek sıcaklık limit anahtarı devre dışı kalır.

  Sıcaklık sensörü konumu nasıl olmalıdır?

  Sauna içerisinde sauna sobasından mümkün olduğunca uzağa yerden 150cm yüksekliğe sabitlenmelidir. Buhar odalarında yükseklik 180cm’dir.

  3-4 hafta da bir göletimden kepçeler dolusu yosun topluyorum. Suyun berrak olmasına ve başka bir sorun gözlemlemediğim halde yosun sürekli yeniden oluşuyor. Bahçe havuzumdaki yosun oluşumunu tamamen nasıl önleyebilirim?

  Ölü bitki artıkları, yapraklar, balık dışkıları ve fazla balık yemi (yani organik maddeler) gölet içindeki bakteriler tarafından parçalanarak sonuçta inorganik maddeye dönüştürülür (organik protein parçalanarak nitrata dönüşür). Bu proses büyük miktarda oksijen ihtiyaç duyar. Besin dengesi bozulur. Eğer, gölet içinde çok az miktarda bitki varsa, sudaki aşırı besin miktarı tüketilemez ve boşta kalır. Böylece suda aşırı besin olur. Yosunlar da bu durumdan istifade eder. 
  Yosun, bir damla suyun içinde dahi her zaman vardır. Ancak sudaki besin miktarı aşırı hale gelirse yosunun kontrolsüz büyümesi söz konusu olur. HEISNER bu probleminiz çözmede yardımcı olacaktır:

  • Havuzunuza az miktarda balık koyunuz ve onları azar azar besleyiniz.
  • Su yüzeyinin en az 1/3 ü kadar kısmına su bitkileri ekin. Böylece sudaki besin miktarı bitkiler tarafından emilecektir.
  • Sudaki ölü bitki atıklarını düzenli olarak temizleyiniz.
  • Havuzunuza aşırı miktarda yaprak dökülmesini önleyin (yaprak koruma ağı, skimmer vb)
  • Çok bölmeli biyolojik filtre kullanın.
  • HEISSNER gölet skimmeri ve kepçesi kullanarak, şerit yosunları düzenli olarak sudan alın.
  • Test kiti ile düzenli olarak suyun değerlerin test edin.
  • Göletinize oksijen  vermek için şelale, fıskiyeler, su püskürten heykelcikler kullanın.

  Bahçe havuzumuzda bir Heissner P2900 pompa var. Aynı zamanda havuzda balıklarımız da mevcut. Balıklar, çamuru karıştırıyor ve pompa tıkanıyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim?

  Esas olarak pompa doğrudan göletin tabanına yerleştirilmemelidir. Tabandaki çamur pompayı çabucak tıkayacaktır. Bunu önlemek için, pompayı göletin en derin yerinden biraz daha yüksek bir bölümüne tabandan yüksekçe (altına düz bir taş veya tuğla gibi bir malzeme koyarak) bir şekilde yerleştirmelisiniz. Ayrıca gölet skimmeri de tabanda çamur birikmesini önlemek adına iyi bir önlem aracı olacaktır. Skimmer, su yüzeyindeki yaprakları ve diğer bitki artıklarını tabana çökmeden emerek toplar. Böylece yaprakların ve diğer atıkların tabanda birikip çamur oluşturmasını önlemiş olursunuz.
  Eğer tabanda hali hazırda çamur varsa F1 Dip Gölet Temizleyicimizi kullanarak çamuru almanızı öneririz.
  Yeni Aqua Craft Eco filtre ve şelale pompalarını kullanırsanız bu sorunun sizi daha az meşgul edeceğinizi de görebilirsiniz
  .. Bu pompalar 10 mm büyüklüğe kadar olan parçacıkları sorun olmaksızın pompalayabilirler.

  Buhar Jeneratörlerinde kireç önleyici ne sıklıkla kullanılmalıdır?

  Bunu tespit etmek için ilk önce buhar jeneratörünüze gelen su hattındaki suyun sertlik derecesini öğrenmeniz gerekmektedir. Suyun sertlik derecesine ve günlük kullanım saatinize göre hazırlanmış olan Kireç Önleyici Toz Kullanım Tablosunu ekli dosyada bulabilirsiniz.

  Buhar Jeneratörlerinde su kalitesi neden önemlidir?

  Buhar Jeneratörlerinde oluşan arızaların % 95’i su kalitesinden kaynaklıdır. Bu durum tankın aşırı ısınmasına yol açar. Buhar jeneratöründe kullanılacak suyun sertliğini bilmek önemlidir, tankın içinde biriken kireç birçok soruna neden olur. Bu nedenle suyun sertliğine göre düzenli olarak kireç çözücü kullanmak gerekir.

  Duyduğma göre günümüzde pompaların sürekli çalışması gerekiyormuş. Sabah çalıştırıp, akşam kapatmak veya uzun süreliğine tamamen durdurmak doğru değilmiş. Ne dersiniz?

  Hayır!
  Gölet pompalarının stop ettirilmesi ve öyle bırakılması onlara zarar vermez. Ancak pompaların çalışma süresini kullanılma amaçlarına göre sizin ayarlamanız gerekir.
  Su yolları (şelale ile de birlikte olabilir), kayadan çıkan su kaynakları ve filtre sistemlerinin biyolojik arıtmayı sağlayan bakterilere yeterli oksijen sağlanması için gün boyu 24 saat çalışması gerekir. Filtreler ve dereler eğer sürekli susuz kalırsa mikroorganizmalar ölür. Bu filtrasyonun etkinliğini önemli ölçüde azaltır. Fıskiye pompaları veya dekoratif su püskürten figürlerin pompalarını ise istediğiniz zaman kapatıp sonra tekrar açabilirsiniz. Onların sisteme bir olumsuz etkisi olmaz. 

  Ev tipi sauna için, en az ne kadar bir alan bırakmalıyım?

  İstediğiniz ölçü ve şekilde sauna yapılabilir, ideal oturma alanı için, bırakacağınız alanın en az 120x120 cm’nin altında olmaması tavsiye edilir.