Sıkça Sorulan Sorular

  3-4 hafta da bir göletimden kepçeler dolusu yosun topluyorum. Suyun berrak olmasına ve başka bir sorun gözlemlemediğim halde yosun sürekli yeniden oluşuyor. Bahçe havuzumdaki yosun oluşumunu tamamen nasıl önleyebilirim?

  Ölü bitki artıkları, yapraklar, balık dışkıları ve fazla balık yemi (yani organik maddeler) gölet içindeki bakteriler tarafından parçalanarak sonuçta inorganik maddeye dönüştürülür (organik protein parçalanarak nitrata dönüşür). Bu proses büyük miktarda oksijen ihtiyaç duyar. Besin dengesi bozulur. Eğer, gölet içinde çok az miktarda bitki varsa, sudaki aşırı besin miktarı tüketilemez ve boşta kalır. Böylece suda aşırı besin olur. Yosunlar da bu durumdan istifade eder. 
  Yosun, bir damla suyun içinde dahi her zaman vardır. Ancak sudaki besin miktarı aşırı hale gelirse yosunun kontrolsüz büyümesi söz konusu olur. HEISNER bu probleminiz çözmede yardımcı olacaktır:

  • Havuzunuza az miktarda balık koyunuz ve onları azar azar besleyiniz.
  • Su yüzeyinin en az 1/3 ü kadar kısmına su bitkileri ekin. Böylece sudaki besin miktarı bitkiler tarafından emilecektir.
  • Sudaki ölü bitki atıklarını düzenli olarak temizleyiniz.
  • Havuzunuza aşırı miktarda yaprak dökülmesini önleyin (yaprak koruma ağı, skimmer vb)
  • Çok bölmeli biyolojik filtre kullanın.
  • HEISSNER gölet skimmeri ve kepçesi kullanarak, şerit yosunları düzenli olarak sudan alın.
  • Test kiti ile düzenli olarak suyun değerlerin test edin.
  • Göletinize oksijen  vermek için şelale, fıskiyeler, su püskürten heykelcikler kullanın.

  Bahçe havuzumuzda bir Heissner P2900 pompa var. Aynı zamanda havuzda balıklarımız da mevcut. Balıklar, çamuru karıştırıyor ve pompa tıkanıyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim?

  Esas olarak pompa doğrudan göletin tabanına yerleştirilmemelidir. Tabandaki çamur pompayı çabucak tıkayacaktır. Bunu önlemek için, pompayı göletin en derin yerinden biraz daha yüksek bir bölümüne tabandan yüksekçe (altına düz bir taş veya tuğla gibi bir malzeme koyarak) bir şekilde yerleştirmelisiniz. Ayrıca gölet skimmeri de tabanda çamur birikmesini önlemek adına iyi bir önlem aracı olacaktır. Skimmer, su yüzeyindeki yaprakları ve diğer bitki artıklarını tabana çökmeden emerek toplar. Böylece yaprakların ve diğer atıkların tabanda birikip çamur oluşturmasını önlemiş olursunuz.
  Eğer tabanda hali hazırda çamur varsa F1 Dip Gölet Temizleyicimizi kullanarak çamuru almanızı öneririz.
  Yeni Aqua Craft Eco filtre ve şelale pompalarını kullanırsanız bu sorunun sizi daha az meşgul edeceğinizi de görebilirsiniz
  .. Bu pompalar 10 mm büyüklüğe kadar olan parçacıkları sorun olmaksızın pompalayabilirler.

  Duyduğma göre günümüzde pompaların sürekli çalışması gerekiyormuş. Sabah çalıştırıp, akşam kapatmak veya uzun süreliğine tamamen durdurmak doğru değilmiş. Ne dersiniz?

  Hayır!
  Gölet pompalarının stop ettirilmesi ve öyle bırakılması onlara zarar vermez. Ancak pompaların çalışma süresini kullanılma amaçlarına göre sizin ayarlamanız gerekir.
  Su yolları (şelale ile de birlikte olabilir), kayadan çıkan su kaynakları ve filtre sistemlerinin biyolojik arıtmayı sağlayan bakterilere yeterli oksijen sağlanması için gün boyu 24 saat çalışması gerekir. Filtreler ve dereler eğer sürekli susuz kalırsa mikroorganizmalar ölür. Bu filtrasyonun etkinliğini önemli ölçüde azaltır. Fıskiye pompaları veya dekoratif su püskürten figürlerin pompalarını ise istediğiniz zaman kapatıp sonra tekrar açabilirsiniz. Onların sisteme bir olumsuz etkisi olmaz. 

  Evimin bahçesine 1,5 x 2 metre ölçülerinde ufak bir gölet yapmayı planlıyorum. Kullanmam gereken liner ölçüsü nedir?

  Liner metraj hesaplamasının aşağıdaki gibi yapılması gerekmektedir.

  Liner uzunluğu = Göletin en uzun yeri + 2 x derinlik + 60 cm

  Liner genişliği = Göletin en geniş yeri + 2 x derinlik + 60 cm

  Sizin önerilerinize göre UV-Sterilizatörünün mekanik filtrasyon öncesi filtre girişine takılması doğrudur. Ancak okuduğum başka kaynaklar da çıkış ağzına takılmasının da mümkün olduğunu söylüyor. Bu farklı önermeyi açıklar mısınız?

  Çıkış ağzına bağlanması durumu bazı özel Koi göletleri için geçerli olabilir. Bu göletlerin tabanında bir dip emiş vardır ve emilen su ve yosunlar mekanik bir filtreden geçer. Normal bahçe havuz ve göletlerinde UV sterilizatörü daima mekanik filtrasyon öncesi filtre girişine bağlanmalıdır. Aksi takdirde ölü yosunlar tekrar gölete döner.
  Bir başka tavsiye:
  Gölet yeni su doldurulduğunda UV sterilizatörünün kapatılmasını öneririz. Bir hafta boyunca günde sadece 12 saat çalıştırmanız yeterli olacaktır. Böylece hem yeni bakterilerin oluşması kolaylaşacak hem de UV lambasının ömür uzayacaktır. Ancak filtre pompası ve diğer sistemler çalışmalıdır.